Nemrégiben egy kedves olvasóm keresett meg érzékeny bőr hámlasztásával kapcsolatos kérdésekkel, melyek kapcsán felmerült bennem, hogy érdemes lenne erről írni a blogon is, hátha másokat is érdekel vagy érint a téma.
Egy magára adó nő számára fontos, hogy ápolt legyen, szép bőre legyen stb. Az általános arcápolási tanácsok igen gyakran említik a bőrradírt, amely eltávolítja az elhalt hámsejteket, ezért alkalmazását heti rendszerességgel ajánlják. Aki azonban jártasabb a témában tudja, hogy a bőr kímélése érdekében ma már egyáltalán nem a bőrradírt ajánlott használni, amennyiben az elhalt hámsejtektől szeretnénk megszabadulni. Képbe kerülnek a kémiai hámlasztók, melyekről én is írtam korábban ebben a bejegyzésben.
A dolgot azonban tovább nehezíti, ha érzékeny a bőrünk, ekkor ugyanis tovább kell mélyednünk a kémiai hámlasztás témájában, nem elég annyit tudnunk, hogy van AHA és BHA hámlasztó, az AHA száraz bőrre való, a BHA pedig zsíros bőrre. Ez nagy általánosságban ugyan igaz, de egyrészt nemcsak ez a kétféle hámlasztó létezik, másrészt pedig a száraz, ám igen érzékeny bőrre mégsem az AHA ajánlott.
A kémiai hámlasztók a mechanikusan működő bőrradírokkal ellentétben sokkal kíméletesebbek a bőrhöz. A bőrradírok használatuk közben ugyanis apró mikro-sérüléseket okozhatnak, amely a normál bőrnek sem tesz jót, nemhogy az érzékeny bőrnek. Ha érzékeny, könnyen kipirosodó bőrünk van, akkor viszont nemcsak a bőrradírról kell lemondanunk, hanem minden olyan termékről, ami potenciálisan irritálhatja azt. Sőt, nemcsak olyan összetevőket kell kerülnünk, amelyeket mindenkinek érdemes kerülnie (mint pl szárító denaturalt alkohol, illatanyagok), de például az AHA-t tartalmazó kémiai hámlasztókat, avagy a glikol- vagy tejsavas hámlasztókat is, mivel az igazán érzékeny bőrt ezek is irritálják. Engem személy szerint nagyon elszomorít a tudat, hogy nem használhatok AHA hámlasztót, hiszen az lenne az igazán jó fegyver a bőröregedés ellen, azonban hiába próbálkoztam, hosszabb kihagyás után is azonnal kipirosította a bőröm, így az arcomra már egyáltalán nem merem használni.
Az AHA így tehát kilőve, a két legismertebb hámlasztó közül marad a BHA. A BetaHydroxiAcid hámlasztók általában szalicilsavval operálnak. Ez egy zsírban oldódó anyag, amely e tulajdonságának köszönhetően a pórusokat belülről tisztítja. E tulajdonsága miatt szokták elsősorban a pattanások és mitesszerek elleni egyik leghatásosabb fegyverként emlegetni, azonban ennél többet is tud! Ez az anyag ugyanis hatásos gyulladáscsökkentő is, amelynek köszönhetően az érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőrt igen hatékonyan nyugtatja.
Paula's Choice Skin Perfecting BHA Lotion Exfoliant
Szerintem nem túlzás azt állítani, hogy a Paula’s Choice márka hozta köztudatba a kémiai hámlasztást Magyarországon és az ő kínálatukban kapható a legtöbb féle hámlasztó is (BHA hámlasztókból 3 féle állag és számos kiszerelés található náluk).
Száraz bőrre a lotion (vagyis könnyed krém) állagú hámlasztójuk az igazi, mivel a hámlasztás mellett hidratálja is az arcbőrt (az én bőröm a BHA liquid-től nagyon húzódott). Ebből az állagból kétféle erősségű hámlasztó is létezik: 1 illetve 2%-os. A 2%-os kiszerelés azonban a nagyon érzékeny bőrűeknek túl erős lehet, ez a termék nem egy mindennapos hámlasztó: az én bőröm heti 3 alkalommal bírta, többször nem.
Magyarországról könnyedén elérhető (webshop itt), így aki nem szeret külföldről rendelni és megengedhet magának egy picit drágább árfekvésű terméket, annak ezt érdemes választania.
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid Moisturizer
Ez a termék 4%-os BHA hámlasztót tartalmaz, aminek a fentivel ellentétben nem szalicilsav, hanem betainsav az alapja, mivel Koreában ez a szokásos BHA hámlasztó összetevő. A 4%-os erősségtől nem kell megijedni, ez ugyanis egyáltalán nem olyan erős: elvileg a 2%-os PC hámlasztókkal egyenértékű, én azért egy kicsit gyengébbnek érzem (ám érezhetően dolgozik ez is a bőrön).
Az állaga vizes-géles, ami szintén ad némi hidratálást a bőrnek, így ez alatt nem húzódik a száraz bőr sem, de e fölé mindenképp szükség van hidratálókrémre.
Azoknak ajánlom, akik egy pénztárcabarát verzióra vágynak, szimpatizálnak a koreai termékekkel és nem riadnak vissza a külföldről rendeléstől. Én a Wishtrendről rendeltem, de E-bayen is megtalálható, ha csak ezt a terméket szeretnétek megvásárolni.
NeoStrata Bio-Hydrating Cream / NeoStrata Bionic Face Serum
Ha hámlasztás, akkor nemcsak AHA és BHA összetevőkről beszélhetünk, forgalomban van ugyanis egy kevésbé ismert hámlasztó összetevő is, a PHA. Ez a NeoStrata szabadalma, az érzékeny bőr számára fejlesztették ki, mivel nem irritálja a bőrt úgy, mint például az AHA, azonban van öregedés gátló hatása. Krém és szérum formában kapható, mindkettőt mintaként próbáltam, így hosszú távú tapasztalatom nincs vele, a minta elhasználása során úgy éreztem jót tett a bőrömnek (ám hosszú távú következtetést nem lehet ebből levonni). Elsősorban olyanoknak ajánlott, akiknek a bőre nagyon érzékeny és a BHA-t sem bírja, illetve fontos számára az öregedés gátlás.
NeoStrata termékeket forgalmazó gyógyszertárakban lehet kapni (kereső itt).
Ára:
krém: 11.090 Ft / 40 gr
szérum: 13.600 Ft / 30 ml
A hámlasztók használata mellett minden nap megfelelően erős fényvédő használata ajánlott (valamint akkor is, ha épp nem hámlasztunk). Ne bántsuk a frissen hámlasztott „bababőrünk” azzal, hogy nem védjük a káros napsugaraktól (és ezzel esetleg csúnya pigmentfoltokat „szerezzünk”).
Mint említettem, a fentiek közül mindegyiket próbáltam és mindegyiket szerettem. Jelenleg a Cosrx hámlasztóját használom rendszeresen, de tervben van egy nagy kiszerelésű PHA hámlasztó beszerzése is idővel.
Ti használtok hámlasztót? Ha igen, milyet?