A körömnyomdázáshoz kapcsolódó tippjeim első részét, amelyben a lemezekről volt szó, itt olvashatjátok, a második részben a kiegészítő eszközökről olvashattatok. Következzen hát a mini sorozatom harmadik, talán leghosszabb része, melyben a nyomdázó lakkokról lesz szó.
Régebben sokat nyűglődtem ezen a kérdésen, mert nem mindig találtam a megfelelő lakkokat a nyomdázáshoz. Szerettem volna minél több színes nyomdázást megvalósítani, de ehhez bizony nem jó bármilyen lakk…
Kezdőként ajánlott a kifejezetten nyomdázásra gyártott lakkokkal próbálkozni, majd csak ha már magabiztos kézzel megy a nyomdázás, akkor érdemes kísérletezgetni a többi körömlakkal.
Az erre a célra készült lakkok közül számomra azok váltak be nyomdázáshoz, amelyek sűrűek, jól pigmentáltak, egy rétegben is jól fednek. A jó minőségű nyomdázólakkok olyan sűrűek és pigmentáltak, hogy normál, teljes körömfelületen nem is alkalmasak lakkozásra.
Essence
Tudom, hogy nem ők a nail art etalonjai, de mivel őket próbáltam először, velük is kezdeném a sort. Szerintem ezek a lakkok szuper minőségűek! Igen sűrű lakkok, nagyon jól lehet velük nyomdázni, szépen kiemelkednek az alapszínből, a fehér is tökéletesen mutat sötét lakkokon! Vékonyabb mintákkal is működnek, ráadásul a kedvenc fedőlakkommal is tökéletesen kompatibilisek (ami nem meglepő, hisz az is Essence). Azt viszont nagyon sajnálom, hogy nem gyártanak több színben (csak fekete és fehér kapható), én biztosan vevő lennék rá!
Régebben kapható volt az ezüst változat is, de azt már kivonták a forgalomból (valószínűleg azért, mert igen gyengén teljesít)
Konad
Csupán néhány hete van speciális Konad lakkom, így nincsenek hosszú távú tapasztalataim velük kapcsolatban. 6 szín van a készletemben, de meg kell valljam, vegyesek az érzéseim: a fekete és fehér lakkokat semmivel sem érzem jobbnak az Essence lakkjainál, a csillámos színek (arany és csillámos narancs) nagyon gyengén teljesítenek, a krémes színek (piros és bordós barna) viszont tökéletesen működnek.
Én azt várom egy világos nyomdázólakktól (főleg ha Konad), hogy fekete alapból is kiemelkedjen, „világítson”, tökéletesen kivehető legyen a minta, de a két csillámos lakktól ezt nem kapom meg.
![]() |
Konad piros, bordó, arany, narancs |
Én azt várom egy világos nyomdázólakktól (főleg ha Konad), hogy fekete alapból is kiemelkedjen, „világítson”, tökéletesen kivehető legyen a minta, de a két csillámos lakktól ezt nem kapom meg.
Ennek ellenére nem merném kijelenteni, hogy nem jók ezek a lakkok, tapasztalgatom őket tovább, de a fentiek miatt egyelőre nem tervezek több színt tőlük beszerezni (ha mégis, akkor kizárólag krémes finisűeket).
Born Pretty Store
Tőlük még régebben rendeltem néhány színt. Eleinte nem szerettem őket, úgy éreztem, hogy nem működnek rendesen, de amióta kipróbáltam őket MoYou lemezekkel is, már úgy gondolom, talán a korábban használt lemezek is hibásak lehettek.
BPS - fekete, zöld, piros, rózsaszín |
Megfelelően mélyen vésett lemezekkel jól együttműködnek, azonban a fenti képes is látszik, hogy nem a legjobb minőségűek (a zöld és a rózsaszín elég gyengén teljesít, a feketével az a problémám, hogy nagyon nehéz letakarítani a bőrről). Mindezek mellett egy valami még nem tetszik bennük, mégpedig az, hogy a többi lakkhoz képest gyomorforgató szaguk van (kb a Rose Nails lakkok szagához tudom őket hasonlítani, de annyira azért nem rosszak), emiatt sincs kedvem használni őket (és nem is rendelek belőlük más színt).
Sajnos több márkát még nem próbáltam körömnyomdázáshoz, így személyes tapasztalat híján többet nem tudok bemutatni. Erzsinél láttam viszont a Dashica speciális lakkokat, az ő képei alapján igazán ígéretesnek tűnnek, ők lesznek a következők, amit kipróbálok majd.
Normál lakkok
Mint a korábbi blogbejegyzéseken is láthatjátok, számos normál használatra gyártott lakk alkalmas nyomdázásra, a lényeg, hogy sűrű és jól pigmentált legyen. Fehér, illetve világos alapon általában minden ilyen típusú lakk szép eredményt ad, nálam a sötét alapszínre nyomdázás szokott problémás lenni. Mert egy citromsárga lakk akármilyen sűrű, nem biztos, hogy szép lesz sötétbarnára nyomdázva (vagy legalábbis nem feltétlenül lesz tökéletesen felismerhető a minta).
Honnan sejthető, hogy egy lakk alkalmas lesz nyomdázásra?
Honnan sejthető, hogy egy lakk alkalmas lesz nyomdázásra?
A legfontosabb, hogy sűrű legyen! Az a lakk, amelyik csak két rétegben fed, biztosan nem lesz alkalmas nyomdázásra. Nálam azok a lakkok működnek, amelyek olyan sűrűek, hogy már szinte kényelmetlen velük akár egy rétegben is lakkozni, két rétegben pedig biztosan bubisodik. Ha tehát ilyen sűrű lakkot találunk a készletünkben és szeretnénk a nyomdázólakkjaink számát bővíteni, ne a körömlakkhígítóért nyúljunk, inkább egy nyomdalemezért és próbáljuk ki!
A besűrűsödött lakkok mellett általában a metál finisű lakkok is jól muzsikálnak nyomdázás terén. Időnként kapható egy-egy metál körömlakkcsalád a drogériás illetve a katalógusos márkák kínálatában, ezeket is érdemes kipróbálni.
Ki tudja, lehet hogy tele van a körömlakkos fiókunk potenciális nyomdázólakkokkal!
Érdemes tehát próbálgatni, kitapasztalni, hogy kinek mi válik be! Az egyéni preferencia ugyan, hogy kinek mi hogyan tetszik, de általánosságban elmondhatom, hogy a krémes finisű lakkokat én jobb szeretem világosabb alapra nyomdázni, a metál finisű lakkok pedig sötét alapon tetszenek nekem jobban.
A teljesség igénye nélkül néhány körömlakk, amelyek számomra beváltak nyomdázáshoz a fentieken kívül (amelyikkel szerepel a blogon nyomdázott manikűr, azt linkeltem):
Essence Colour & Go Twilight trendkiadás: A piece of forever (a kedvenc arany színű nyomdázó lakkom)
Essence Colour & Go (régi): Hard to resist
Essence Magnetics lakkok: Hex hex!, Magic Red Carpet, Love Potion, Magic Wand
China Glaze körömlakk: Passion, Platinum Silver
Barry M Gold Foil
Avon Metallic Effect körömlakkok: Gold Leaf, Platinum petal, Icy purple, Arctic Steel, Frosted Peach
Nyilván ezeken kívül is van sokkal több olyan körömlakk, ami alkalmas nyomdázásra, de én eddig még csak ezeket próbáltam.
Fedőlakk
A megfelelő fedőlakk kiválasztásának egyik legfontosabb szempontja, hogy a nyomdázás során felvitt vékony körömlakkréteggel kompatibilis legyen, azaz ne maszatolja el a nyomdázásunkat. Emellett védje is a művet, ha sokáig szeretnénk gyönyörködni benne.
A lakkozók többségének megvan már a kialakult preferenciája, hogy melyik fedőlakkot szereti, azonban sajnos nem mindig kompatibilis a kedvenc fedőlakkunk a nyomdázással.
Nekem az eddig próbáltak közül 2 fedőlakk vált be: az Essence BTGN fedőlakkja valamint a Seche Vite Fast Dry Top Coat. Ezek azok, amelyekben még sosem csalódtam. A legfontosabb, hogy nem kenik el az alkotásomat, emellett szép fényt adnak. A gyorsszárító hatás ugyan nem elhanyagolható, de mivel szinte száraz lakkozásra lehet szépen nyomdázni, annak ezúttal nem sok szerepe van.
Mivel kitartóan kutatok újabb fedőlakkok után, több olyat is próbáltam, amely nem vált be, mert elmaszatolja a mintát. Ezek: Crystal Nails Defender, NYC Turbo Dry, Moyra gyorsszárító fedőlakk
A nyomdázott minta fedőlakkal történő rögzítésénél nagyon fontos figyelni a megfelelő lakkozásra! A vékony réteget ugyanis könnyű elmaszatolni még a legjobb fedőlakkokkal is. Amire nagyon kell figyelnünk, az az, hogy a fedőlakkot illetve annak ecsetét ne tologassuk ide-oda a körmön az ecsettel, hanem óvatosan, azonban bőségesen terítsük el a körmökön. Én mindig figyelek arra, hogy a nyomdázott minta fölött csak egyszer húzzam el az ecsetet, nehogy másodszorra már maszatoljon.
Ezeket a lakkokat próbáltam illetve használom én körömnyomdázáshoz. Azonban szeretném felhívni a figyelmet, hogy a lenti lakkokhoz írt vélemény csupán az én személyes tapasztalatom! Könnyen meglehet, hogy másoknak tökéletesen bevált egy olyan lakk, ami nekem nem.
Ha van olyan lakkotok, ami tökéletesen bevált nyomdázáshoz, ne tartsátok magatokban, osszátok meg velem! :)