Bár úgy érzem, hogy a többségében PC arcápolóimmal szuper termékeket használok, szép lassan a természetes olajok visszacsorogtak a rutinomba. Korábban is próbálkoztam már ezekkel a bőrápoló olajokkal, de rá kellett jönnöm, hogy nem mindenhatóak, az én szárazabb bőrömre nem elég csak ezeket használni. Az ugyanis nem működik, hogy víz alapú arckrém helyett, csak olajokkal ápoljam a bőröm, vagy hajvégápoló helyett csak természetes olajat használjak. Azonban miután felismertem ezen anyagok korlátait (legalábbis ami az én bőrömet/hajamat illeti), már hatékonyan be tudtam illeszteni őket a rutinomba.
Kókuszolaj
Bár egyáltalán nem festem a hajam és melírozva is több mint egy éve volt utoljára, a hajvégeim igen szárazak (azok voltak a melírozás előtt is). A szilikonmentes hajápolók nagyon beváltak a hajtövemre, mert nem lapul le annyira a hajam, de a hajvégeknek továbbra is szükségük van extra ápolásra a balzsamon kívül. A vékonyszálú hajamra hajmosás után nem váltak be az olajok: hiába kenek rá csupán egy-két csepp természetes olajat, nem szívja be a hajam, a kis mennyiségű olaj is igénytelen hatást keltve csillog a hajvégeken. Hajmosás előtti olajpakolásként azonban nagyon beváltak! Erre a célra régebben az olívaolajat használtam, az is segített a hajam állapotán, de a kókuszolaj hatása felülmúlja azt. A haj alsó felébe masszírozok némi kókuszolajat este, lefekvés előtt, majd felkötöm kis copfba a fejem tetejére a hajam és hagyom hatni egy éjszakán keresztül. Két mosással, normál sampont használva könnyen kimosható, a hajam pedig hihetetlenül puha lesz tőle! Legutóbb még a kozmetikusom is irigykedve jegyezte meg, hogy milyen finom puha a hajam! :)
Mostanában gazdaságossági okokból a főzési célra készült kókuszolajat használom hajápolásra: a hatása ugyanolyan jó, mint az illatos kókuszolajé, csupán az „illatélmény” marad el.
Ricinusolaj
Ricinusolaj
A szőrnövekedés gyorsításában segít ez az olaj, amit több területen is alkalmaztam/alkalmazok. Tavalyelőtt ősszel hajhullás megállítására használtam sikerrel: a hajmosás előtti éjszaka a hajtövekre került ricinusolaj heti két alkalommal, melynek köszönhetően már néhány alkalom után megállt és elmúlt a hajhullás.
Jelenleg a szempilláim és szemöldököm erősítésére, kondicionálására alkalmazom: egy kis rúzsecsettel viszem fel lefekvés előtt a szemöldökömre és a szempillák tövére. Bár még nem régóta használom így, (ráadásul nem is minden este, mert néha-néha elfelejtem), a szemöldökszálak mintha erősebbek lennének már.
Jojobaolaj
Jojobaolaj
A jojoba olaj tulajdonképpen kémiailag nem is olaj, hanem folyékony viasz. Viaszos észterei nagyon hasonlítanak az emberi bőr által termelt faggyú észtereihez (mely a bőrünket védő hidrolipid film része), így kiválóan erősíti a bőr védelmi funkcióit, megköti a nedvességet a bőr szarurétegében, növeli annak rugalmasságát.
Ha picit túlhámlasztottam, vagy egy szárító szérum kissé szárazabbá tette a bőröm, ez előkerül. Szuper hidratáló, a nyakamra kenek belőle esténként, mivel úgy vettem észre, hogy a nyak vékony bőrének több hidratálásra van szüksége.
Önmagában nagyon lassan szívja be a bőröm, így elsősorban krémek dúsítására szeretem használni (így nehezebb túladagolni is).
Csipkebogyóolaj
Csipkebogyóolaj
A csipkebogyó magjából hidegsajtolással előállított, esszenciális zsírsavakban (omega-3 és omega-6) gazdag, finomítatlan (szűz) olaj intenzív ápolást biztosít a száraz, hámló, repedezett, élettelen bőrnek. Táplálja a bőrt és védi a környezeti tényezők káros hatásától, visszaállítja a bőr nedvesség-egyensúlyát, tonizáló, bőrnyugtató hatású.
Anno, amikor szoliztam, akkor vásároltam először és érezhetően puhább lett a bőröm a szolárium szárító hatása ellenére. Mostanában úgy használom, hogy a gránátalmaolajjal keverem össze és ezt viszem fel a bőrömre esténként.
Gránátalmaolaj
Gránátalmaolaj
A gránátalma magjából előállított olaj egyedi zsírsav összetételének köszönhetően igen értékes és keresett hatóanyag az anti-aging bőrápolásban. Az antioxidánsokban (tokoferolok), fitoösztrogénekben és konjugált zsírsavakban (omega-5/super-CLA) gazdag olaj gyorsan beszívódik a bőrbe, kellemes, olvasztott csokoládéra emlékeztető illatot hagyva hátra (bár én nem csokoládénak érzem, de tényleg kellemes illata van). Lassítja az öregedési folyamatokat, helyreállítja a bőr rugalmasságát. Erősíti a bőr természetes védekezőképességét, csökkenti a bőrön keresztüli vízvesztést. Védi a bőrt a szabadgyökök káros hatása ellen, bőrregeneráló hatású.
Paula Begoun is ajánlja a gránátalmaolajat, mint anti-aging összetevőt, és mivel az általa gyártott krémek nagyon beváltak számomra, ezért nem meglepő, ha azonnal lecsaptam erre az olajra a Zöldboltban, amikor megláttam.
Vagy önmagában, vagy csipkebogyóolajjal keverve szoktam 1-2 cseppet felvinni az arcbőrömre. Amióta ezt használom, változott a bőröm tapintása: már inkább normál bőrnek érzem, mint száraznak, többször előfordult, hogy nem hiányzott a krémezés egy-egy arctisztítás után (korábban rettenetesen húzódott a bőröm ilyenkor, alig vártam, hogy rákerüljön a krém és elmúljon a kellemetlen, húzódó érzés). Azt hiszem elmondhatom, hogy mostanában ő a legtöbbet használt arcápoló olajom.
Szőlőmagolaj
Szőlőmagolaj
A szőlő magjából az egyik legértékesebb olaj préselhető ki. Igen gazdag antioxidáns hatású polifenolokban, a szintén antioxidáns hatású α-tokoferolban (E vitamin), valamint K vitaminban. Magas linolsavtartalma könnyűvé teszi az olajat, mely így kevésbé zsírozó hatású, nem filmképző, gyorsan beszívódik a bőrbe. Ebből a zsíros vagy a kevert bőrtípus profitál leginkább. Antioxidáns, sejtfalvédő hatása miatt a leggyakoribb „anti aging”, azaz bőröregedésgátló olaj, az érett bőr és a szemkörnyék kitűnő ápolószere.
A leírásnak megfelelően én a szemem köré szoktam kenni belőle. Nem használok külön szemkrémet, mivel az arckrémem van olyan kíméletes, hogy ne legyen szükségem külön krémre. Mióta elfogyott a mandulaolajam, ezt az olajat használom a vízálló szemsmink eltávolítására: sokkal jobban bevált, mint a híg, vizes állagú kétfázisú szemfesték lemosó termékek, ráadásul a lemosás közben ápolom is a szemkörnyék bőrét, így nem is szándékozom más lemosót vásárolni. Ha pedig nem volt rá szükség lemosóként, egy-egy cseppet eldolgozok a szemem környékén.
Mandulaolaj
Mandulaolaj
Minden bőrtípusra alkalmazható, de elsősorban a száraz és az érzékeny bőr kedveli, emellett babakozmetikumokban is biztonsággal használható. Kedvelt masszázsolaj is, decens illata miatt jó hordozója az illóolajaknak. Zsírsavösszetételében és hatásában is nagyon hasonlít közeli rokonának, a sárgabarack magjának olajához, de kifejezettebb zsírozó hatással bír, míg a sárgabarackmag olaja könnyedebb. Magas egyszeresen és kétszeresen telítetlen zsírsavtartalma mellett említésre méltó még antioxidáns hatású α-tokoferol (E vitamin) tartalma.
Elsősorban smink-, szemsmink eltávolítására használtam (mielőtt elfogyott volna). Az én bőrömnek jól esett az enyhe olajos réteg, amit maga után hagyott (azt azonban nem tudom, hogy a zsírosabb bőrűek hogy tolerálnák, nem biztos, hogy nekik is beválna). Miután elfogyott, nem vásároltam újra, most másik, meglévő olajam használom a vízálló szemsmink eltávolítására, de a mindennapos testápolásra használt Babylove Ultra Sensitive babaolaj egyik összetevője, így nem távolodtam el tőle teljesen.
Összességében kijelenteném, hogy bár nagyon szeretem ezeket az olajokat, érezhető a hatásuk, bőrápolásra is nagyon beváltak, de csak mint kiegészítő ápolók, önmagukban nekem nem megfelelőek. A jó minőségű arckrémek mellett azonban jól jön egy kis természetes extra ápolás.
Összességében kijelenteném, hogy bár nagyon szeretem ezeket az olajokat, érezhető a hatásuk, bőrápolásra is nagyon beváltak, de csak mint kiegészítő ápolók, önmagukban nekem nem megfelelőek. A jó minőségű arckrémek mellett azonban jól jön egy kis természetes extra ápolás.
Ti használtok olajokat a szépségápolási rutinotokban?