Itt a nyár és a napsütés – ennek mindannyian örülünk :) Kivéve talán a bőrünket, mivel a bőr öregedésének kb 80%-áért a napfény felel. Meg kell valljam, engem sokkolt, amikor ezt először olvastam. Ez vezetett el ahhoz, hogy 360 fokos fordulatot vett a hozzáállásom a napsütéshez és napozáshoz, így ma már a lehető legmagasabb faktorszámú fényvédőket keresem és használom.
Ha még vannak kétségeid afelől, hogy miért is fontos a mindennapos fényvédőzés a bőrünknek, itt elolvashatod egy korábbi bejegyzésem. Higgyétek el, én aztán tudom, hogy milyen jó érzés napozni, töltekezni a nap energiájával, barnának lenni, egészségesnek tűnni – ezt csináltam egész tavaly őszig: fényvédőből a lehető legalacsonyabb faktorút használtam, nehogy akadályozzon a barnulásban, szoláriumba jártam… Aztán jöttek a pigmentfoltok, az apró ráncok és szembesülnöm kellett azzal, hogy nem akarok szolianyu (egyik kedvenc stand-up komédiásom szerint pirított r…nc) lenni, így feladtam a korábbi „életmódot”.
Ez a váltás persze azzal is járt, hogy új feladatok elé néztem, már ami a fényvédelmet illeti. Az, hogy kinek mi válik be, leginkább bőrtípus függő: száraz bőrre inkább a testesebb, sűrűbb krémek válhatnak be, a zsíros bőrnek inkább egy könnyedebb állagú fényvédő az igazi. Az érzékeny bőrre jobb a fizikai (ásványi) fényvédő, a kevésbé érzékeny bőrűek könnyedén tolerálhatják a kémiai fényvédőket is.
Lássuk, nekem milyen tapasztalataim voltak a kipróbált fényvédőkkel, megjegyzésben pedig várom a ti tapasztalataitokat!
Bioderma Photoderm Max Ultra-Fluid SPF50+ (Golden árnyalat)
Megfelelően erős, kémiai fényvédő, ezt a kisebb kiszerelést elsősorban arcra szánta a gyártó. Sajnos az arany szín elég erős, ezért világos bőrre kenve nem az igazi, furcsa hatása van; sárgás tónusú, sötétebb bőrön viszont jó lehet.
Az én szemem sajnos bántotta a kémiai fényvédő, így oda nem is tudtam felkenni, majd néhány hete már az arcbőrömön sem szívesen alkalmazom, mert nem viseli el a bőröm a kémiai fényvédőket. Másik nagy hátránya, hogy sajnos nagyon fénylik a bőrön: mattító púder nélkül nem szívesen mentem ezzel emberek közé.
(40 ml - 5.000 Ft)
Paula’s Choice Non-Greasy Sunscreen SPF50
Szintén kémiai fényvédő (ezt is még azelőtt vettem, hogy az arcbőröm kinyilvánította volna határozott nemtetszését a kémiai fényvédőkkel), azonban a fentivel ellentétben állatkísérlet-mentes termék.
Sűrű, fehér krém, a bőrön szépen eloszlatható. Bár nem matt a végeredmény, sokkal kellemesebb látvány, mint a Bioderma: bőrfényűnek mondanám. A márkától már megszokott módon, alaposan átgondolt, szép összetevők – személy szerint nagyon sajnálom, hogy az arcbőröm nem bírja elviselni magán, így csak testre tudom használni.
(148 ml - 6.690 Ft)
Paula’s Choice Resist Super-Light Wrinkle Defense SPF30 (fényvédős hidratáló)
A mindennapok során, arcra használt fizikai fényvédőm, abszolút favorit! Az ásványi szűrőknek hála nem lesz tőle égőpiros a bőröm, nem is csípi. Természetes bőrszínű, így megmenekülök attól a nem túl kellemes fehér rétegtől, ami az ásványi fényvédők velejárója. Hidratáló ereje minimális, így a szárazabb bőrnek kell egy kis aláhidratálás, viszont hatalmas pluszpont, hogy igazán szép, matt hatást ad. Nagyon megszerettem, szinte nincs már nap nélküle (nem macerázok spórolásképp más termékekkel, mert ez az, amit a bőröm nagyon szeret és elvisel).
Strandra, illetve napfényen történő sportoláshoz érzem csupán kevésnek a 30-as faktorszámot, de az év 95%-ában ezt használom és bőven elég a bőrömnek (természetesen odafigyelek arra, hogy a megfelelő védelem érdekében ne spóroljak vele).
(60 ml - 9.990 Ft)
Babylove Sonnencreme SPF50
Nagyon örültem volna, ha ügyesen elműködhettem volna a kémiai fényvédőmmel, de sajnos az élet (pontosabban a bőröm) közbeszólt. Nagyon kellemetlen, amikor biciklizés közben csípi a szemem a fényvédő, vagy épp pirosan „ég” az arcom, mert nem bírja a kencét. Mindenképpen extra vízálló, fizikai fényvédőre volt szükségem, amelyet a napon tartózkodáskor (strandoláskor, biciklizéskor) használhatok, ennek személyében megtaláltam. Maga a krém tipikus: sűrű, fehér krém, mely fehérre festi a bőröm, ami vicces látvány, de sportolás (illetve később strandolás) közben nem zavar (fotózáshoz viszont nem az igazi). Nem folyik le 30 fokban sem, amikor folyamatosan izzadok, a bőrömön egy cseppet sem látszik, hogy a napon voltam (bár nyilván nem cél, hogy folyamatosan tűző napon legyek). Az én szárazabb bőrömre nem volt kellemetlen felkenni ezt a nagyon sűrű állagú krémet, de egy zsírosabb bőrre viszont valószínűleg már nagyon sok lenne, ezt mindenképp vegye figyelembe, aki ki szeretné próbálni (a polcon láttam, hogy létezik ebből folyékonyabb változat is, később talán azt is kipróbálom majd).
(75 ml – 1.399 Ft)
Bioderma Photoderm Max spray SPF50
Szerencsére az arcomon kívül már nem olyan hisztis a bőröm, így a testem bőrére már nyugodtan kenhetek én is kémiai fényvédőt. Egy akció során tankoltam fel ebből a nagyobb kiszerelésű fényvédő sprayből. A kiszerelésből kitűnik, hogy ez már egy könnyedebb, hígabb állagú folyadék (még krémnek sem mondanám), amit könnyen el tudok oszlatni a bőrömön. Gyorsan beszívódik, a felvitel tényleg nagyon egyszerű (csak számomra kezd furcsa lenni, hogy nem látom nyomát és nem tudom, hogy elegendő mennyiséget vittem fel a bőrömre, vagy sem). Napon történő sportoláskor jól szerepelt: a bőröm fehér maradt alatta, nem látszik meg a ruhám szélének vonala a bőrömön.
(200 ml - 5.700 Ft)
Ismét szeretném hangsúlyozni, hogy ezek csupán az én tapasztalataim! Sok-sok embernek bírja a bőre a kémiai fényvédőket, így azok számára az ilyen összetételű termék is tökéletes lehet (az enyémnek sajnos nem)
Nektek mi a bevált fényvédőtök?