A Krisztinaáltal indított Top 10 kihívás újabb részéhez érkeztünk. Az első részben az alapvető sminktermékeket gyűjtöttem egy csokorba, a második részben pedig próbáltam kiválasztani a kedvenc 10 körömlakkomat (több-kevesebb sikerrel). A mai bejegyzésben pedig a bőrápolási termékekről lesz szó.
A bőrápolásba nálam beletartozik ugyan a testápolás is, de főként arcápoló termékeket gyűjtöttem ma össze.
Gyógyszertári mosdókenőcs
A bőrápolás kapcsán a legelső, ami eszembe jut az az arctisztítás. A tiszta bőr a szép bőr egyik alapja, viszont mivel egy arctisztító nincs túl sok ideig az arcunkon, erre nem áldozok túl sokat. Normál, nagyon enyhén vízhiányos bőröm van, így számomra tökéletes a gyógyszertári mosdókenőcs, lánykori nevén
Az én bőrtípusomra szuper, kíméletesen, de hatékonyan tisztít, ráadásul hihetetlenül olcsó (egy tubus kevesebb, mint 300 ft) - naná, hogy ő kerül nálam a Top10 első helyére!
Fényvédős hidratálókrém
A fényvédelem fontosságáról már írtam ebben a bejegyzésben. Ennek fényében ma már a mindennapos rutin része, hogy fényvédős hidratáló kerül az arcomra minden reggel. Számomra kényelmesebb a fényvédővel ellátott hidratálót használni, mint a kettőt (fényvédő és hidratáló) külön-külön, úgy már sajnos sok a bőrömnek.
A Paula’s Choice Resist Ultra-Light Daily Wrinkle Defense SPF30 színezett terméke számomra ideális: gondoskodik a megfelelő fényvédelemről, ráadásul antioxidánsokkal is gondoskodik az öregedésgátlásról. Bár önmagában nekem kicsit kevés a hidratálóereje (nem meglepő, hiszen az enyémnél zsírosabb bőrre készült), viszont mivel előtte már tonik és antioxidáns is kerül a bőrömre, ezekkel együtt már bőven elég.
AHA kémiai hámlasztó
Tavaly ősz óta használok folyamatosan hámlasztókat. Akkor búcsút intettem a szoláriumnak, a bőrradírnak és új fejezetet nyitottam a bőrápolásomban. Nem sejtettem, hogy megtapasztalva, milyen jót tesz a bőrömnek az AHA savakkal történő hámlasztás, már cseppet sem fogom bánni a szolárium hiányát (pedig korábban csak szolibarnán láttam magam szépnek).
Több hámlasztót is kipróbáltam, de számomra a 10%-os erősségű AHA sav okozza az igazán látványos, érezhető változást: olyan selymessé varázsolja a bőröm, hogy legszívesebben csak tapogatnám, simogatnám másnak reggelenként.
Retinol származékok
A retinolról olvasgatva az volt az érzésem, hogy ez egy csodaszer. Hatékony az akne/pattanások ellen, a pigmentfoltok és a ráncok elleni harcban. Előbbi ugyan nem annyira aggaszt, utóbbi kettő miatt viszont igencsak felkeltette a figyelmem.
Először a Paula’s Choice retinol szérumával próbálkoztam, mely az A vitamin egy gyengébb, ám még hatékony formáját tartalmazza. Érzékenyebb bőrűeknek ez tökéletes, én azonban nem tudtam megbarátkozni a szilikon alapú formulával.
A bőrgyógyászom ajánlására, külföldről szereztem be nemrég a Pigmanorm kenőcsöt, melyet kifejezetten csak a pigmentfoltokra használok. Ez tretinoint, a retinol erősebb változatát tartalmazza.
C vitaminos szérum
Igen, igen, aki olvasta már Paula Begoun illetve a Krémmánia bőrápolással kapcsolatos cikkeit, nem lepődik meg, hogy az én listámon is szerepel egy C vitaminos szérum. Az antioxidánsoknak is nagyon fontos szerepük van a bőrápolásban, a bőröregedés ellen harcban. A C-vitamin az egyik fontos antioxidáns hatóanyag, amelynek folthalványító tulajdonsága is van.
Én jelenleg az OST 20%-os C vitaminos szérumát használom, mellyel tökéletesen meg vagyok elégedve. A reggeli rutinom része: az arctisztítás után 2-3 cseppet kenek fel a bőrömre, majd 15-20 perc után jöhet rá a fényvédős hidratáló.
Gyógyszertári arckrém
Bár van másik, dizájnosabb és csupa jóval teletömött hidratálóm, ennek az egyszerű kis kencének mindig marad hely a polcomon. Az én bőrömet egyáltalán nem zavarja az ásványi olajos hidratáló, kifejezetten szereti, ha néha ezzel krémezem be. Viszont a fényvédő hiánya miatt ma már csak este használom, de úgy éreztem, hogy őt semmiképpen nem hagyhatom ki a felsorolásból.
Növényi bőrápoló olajok
Igazán 2-3 olajat említenék meg, de nem akartam, hogy külön-külön helyen szerepeljenek, elvéve emiatt más, szuper termékek elől a „szereplési lehetőséget”.
Ugyan ezekkel finoman kell bánnom, mert ezekre is igaz, hogy a kevesebb több (a még több pedig túl sok a bőrnek), de mostanában ismét fontos szerepet töltenek be a bőrápolási rutinomban, még ha nem is kerülnek a kezem ügyébe minden reggel vagy este.
A mandulaolajam már elfogyott ugyan, de mindenképpen pótolni fogom, mert a vízálló tus illetve szempillaspirál eltávolítására nem találtam ennél jobb és kíméletesebb terméket (hacsak nem a szőlőmagolajat, ezért is késlekedtem eddig az újravásárlással).
Mostanában tehát a szőlőmagolajat használom a vízálló smink eltávolítására, úgy érzem, hogy a szemkörnyéki bőröm sokkal jobban szereti ezt, mint a vizesebb formulákat. No és ha már felkentem, nem is sietek lemosni, mert igazán kényelmes viselet az vékony olajos réteg a vékony bőrön, ráadásul a szőlőmagolajnak is van némi ráncmegelőző hatása.
A jojobaolajat még akkor vásároltam, amikor a PC fényvédőt kevésnek éreztem. Aztán hamar rá kellett jönnöm, hogy a reggeli rutinba nem fér bele a jojobaolaj, mert ahhoz túl sok, hogy kényelmes viselet legyen felette egy kis BB krém (vagy bármi hasonló). Esténként viszont már bátrabban kenem a szárazabbnak érzett területekre: mostanában inkább a nyakamra, de ha kissé szárazabbnak érzem a retinol után a bőröm, akkor az arcomra is.
Bőrbarát szappan és tusfürdő
Sokkal kellemesebb érzés a bőrömben lenni, mióta nem használom a korábbi, szárító hatású szappanomat, és jobban megválogatom, hogy mivel fürdök. Ma már inkább érzékeny bőrre készült, illatmentes termékeket használok, így a bőröm nem olyan száraz, mint korábban (bár nyilván szerepet játszik ebben az is, hogy a szolárium szárító hatása sem éri már). Ennek köszönhetően nem szükséges minden nap testápolót sem használnom.
A kedvenceim a Balea Med termékei közül kerülnek ki:
Önbarnító
Bár ősszel lemondtam a szoláriumról, a napozásról, a bőröm halovány, rózsaszínes színével nem tudok megbarátkozni. Ráadásul az arcbőröm alapállapotban is sötétebb-pirosasabb, mint a nyakam és a dekoltázsom színe, nagyon nehéz összehozni egy nyakhoz passzoló arcszínt. A tavasz és a nyitottabb felsők beköszöntével ez egyre jobban elkezdett zavarni. Szoláriumról, napozásról szó sincs továbbra sem, ezért elkezdtem kísérletezni az önbarnítókkal, mint a barna bőr legbiztonságosabb „okozójával”.
Ugyan soha nem leszek már olyan nagyon barna, mint a korábbi évek nyarain, de egy kis enyhe barnaságot ezekkel a termékekkel is tudok varázsolni a bőrömre. Egyelőre még a keresés fázisában vagyok, két terméket próbáltam eddig. Az Alverde önbarnítója az én bőrömön nagyon sárga, ami a nyakamon és a dekoltázsomon túl erős; távolabb az arcomtól, a karomon és a lábaimon azonban akár jó is lehet. Ráadásul illatosított maga a krém is, valamint a használata után is jellegzetes önbarnító szagom van. A Balea (eredetileg) arcra készült önbarnítója az én bőrömön már nem ad annyira sárgás bőrszínt, mint az Alverde, ráadásul az illata sem olyan borzalmas, így valószínűleg őt fogom továbbra is a nyakra-dekoltázsra használni (arcra még egyiket sem próbáltam, majd talán nyáron, amikor szüneteltetem a hámlasztást és retinolozást).
Kézkrém
Épp elégszer hangoztattam már, hogy kézkrém fogyasztó „nagyhatalom” vagyok, nem maradhat ki az alapvető bőrápolási termékek közül ez sem. Számomra nagyon fontos a rendszeres krémezés, gyakorlatilag minden kézmosás után kénytelen vagyok krémezni (a gyerekkori ekcémából ennyi maradt vissza – én örülök, hogy ennyi és nem több, így nem zavar cseppet sem).
Bárhova megyek, ha ott 1-2 óránál többet töltök el, kell hogy legyen a közelben kézkrém.
Tartok az irodában is egy gyorsan beszívódó krémet (általában Avonos kézkrémet), illetve otthon is van itt-ott egy-egy krém, hogy legyen a kezem ügyében, ha szükséges. Otthon a legtöbbször a Lidl-ben kapható Cien intenzív kézkrémjét használom: nagyon sűrű, de nagyon jól ápoló, hatékony krém, nagyon megszerettem!
Nos, ezek lennének a legfontosabb bőrápolási termékek szerintem.
Nektek mik a kedvenceitek?